Strona bierna angielski – przykłady użycia strony biernej w języku angielskim. Poznaj passive voice i używaj strony biernej w czasach i innych konstrukcjach!

„Strona bierna – angielski”, czy też „strona bierna – hiszpański” to przykłady haseł wyszukiwanych w internecie, które obrazują powszechność owego zagadnienia. Drogi czytelniku, podczas nauki języka angielskiego, powinieneś poznać zastosowanie strony biernej. Jest to ciekawy sposób na wzbogacenie swoich wypowiedzi oraz istotny element znajomości języka. Zapraszamy więc do lektury!
Angielski strona bierna – czym jest passive voice?
Zgłębianie tematu, jakim jest passive voice w języku angielskim, warto rozpocząć od zdefiniowania omawianego pojęcia.
- Passive voice (strona bierna – angielski) jest to sposób budowania konstrukcji zdaniowych polegający na zamianie miejscami podmiotu zdania z dopełnieniem. Za przykład tego zjawiska może posłużyć sentencja „The chef is cooking the meal.” (Szef kuchni gotuje posiłek.) zamienione na „The meal is being cooked by the chef” (Posiłek jest gotowany przez szefa kuchni.) Jak widać, podmiot stanowi wykonawca czynności, zaś dopełnienie, obiekt, na którym podmiot wykonuje działanie.
- Active voice (strona czynna – angielski) jest za to domyślnym sposobem budowania wyrażeń w angielskiej gramatyce. Pojęcie zdania w stronie czynnej określa sentencję utworzoną w sposób standardowy. Informacja ta może okazać się przydatna podczas dalszego zagłębiania się w pojęcia gramatyki angielskiej.
Kiedy stosujemy passive voice, a kiedy active voice?
- Strona bierna jest często stosowana kiedy osoba mówiąca chce wypowiedzieć się w formalnym języku. Podobnie jak w języku polskim, po angielsku sformułowanie w stronie biernej brzmi poważniej i bardziej wyniośle. Formy tej możemy więc użyć, kiedy chcemy podkreślić powagę wypowiadanych słów, na przykład w tekstach formalnych.
- Jednakże, w języku angielskim, strona bierna jest używana w języku potocznym zdecydowanie częściej, niż ma to miejsce w języku polskim. Potoczność angielskiej strony biernej widoczna jest szczególnie w angielskim online. Użycie strony biernej, czy aktywnej, zdaje się być kwestią obojętną dla osób swobodnie korzystających z języka.
- Strony biernej używamy również gdy wykonawca czynności jest nieznany lub nieistotny. Wówczas, chcemy skupić uwagę na tym, co zostało zrobione. Gdy wykonawca czynności jest oczywisty, nieznany lub jego tożsamość jest wiadoma, temat „strona bierna angielski” przychodzi nam z pomocą.
Strona bierna angielski – jak ją tworzyć?
Strona bierna występuje w każdym czasie i konstrukcji gramatycznej w angielskim, także z czasownikami modalnymi. Ma ona charakter uniwersalny. Zasady tworzenia określone są dla każdej z konstrukcji z osobna, jednak pomiędzy nimi zachodzą niekiedy znaczące podobieństwa. Niektóre zasady są także wspólne. Przykładowo, tworzenie sentencji w stronie biernej zawsze wymaga użycia formy czasownika past participle (III formy). Przyjrzyjmy się zatem, w jaki sposób stosowanie strony biernej zależy od kategorii używanego czasu.

Chcesz nauczyć
się angielskiego?
Chcesz zrozumieć, jak działa strona bierna w języku angielskim? Z nami to łatwiejsze, niż myślisz! Zapisz się na darmową lekcję próbną i przekonaj się, jakie to proste.
Tworzenie strony biernej – strona bierna w różnych czasach gramatycznych
Co warto zaznaczyć, stronę bierną tworzymy bardzo podobnie z zależności od kategorii, do której należy dany czas. Przykładowo, aby tworzyć zdania w stronie biernej w czasie present simple, będziemy stosować bliźniaczo podobną konstrukcję, jak przy czasach past simple, czy future simple. Aby lepiej zrozumieć tę zasadę, przyjrzyjmy się każdemu z czasów po kolei.
Czasy simple (present simple, past simple, future simple)
Tradycyjnie, opracowanie tematu strona bierna – angielski rozpocznijmy od najbardziej podstawowej kategorii czasów, czyli od czasów prostych. Na ich przykładzie najłatwiej jest zacząć kształcić znajomość strony biernej.
Na podstawie zdania „She wrote a letter.” (Ona napisała list.), konstrukcja w stronie biernej w czasach simple wymaga zastosowania czasownika głównego w formie trzeciej (wrote –> written), dodania czasownika „to be” w formie odpowiedniej do czasu, postawienia dopełnienia (a letter) na początku oraz umieszczenia osoby (she –> her) na końcu zdania. W praktycznym użyciu, w każdym z czasów prostych, sposób ten wygląda następująco:
Jak widzimy, w zdaniu występuje zarówno wykonawca czynności, jak i jej podmiot.
- She wrote a letter. (Ona napisała list.) –> A letter was written by her. (List został napisany przez nią.)
Tworząc przeczenie, przed orzeczeniem musimy umieścić „not”.
- She did not write a letter. (Ona nie napisała listu) –> A letter was not written by her. (List nie został napisany przez nią.)
Ciekawiej wygląda kwestia zadawania pytań. Schemat ich tworzenia jest delikatnie odmienny i mniej intuicyjny. Zwróćmy uwagę, iż polskie „czy” może w języku angielskim przybrać formę zarówno „did”, jak i „was”.
- Did she write a letter? (Czy ona napisała list?) –> Was a letter written by her? (Czy list został przez nią napisany?)
Kiedy chcemy utworzyć zdanie w czasie teraźniejszym, bądź przyszłym, musimy zamienić podkreślony element na jego odpowiednik w danym czasie (was/were –> am/is/are / will be).
Czasy continuous
Kolejny zestaw, czasy ciągłe (continuous), może okazać się trudniejszy w zakresie omawianego tematu. Konstrukcja zdań w stronie biernej wymaga trzymania się pewnych utartych schematów i tworzenia wyrażeń w odpowiedniej formie. Tak też sytuacja wygląda w czasach ciągłych. Aby lepiej zrozumieć to zagadnienie, przytoczmy kilka przykładów:
Twierdzenie:
- I am painting my room. (Ja maluję swój pokój.) –> My room is being painted by me. (Mój pokój jest malowany przeze mnie.)
Przeczenie:
- I am not painting my room. (Ja nie maluję swojego pokoju.) –> My room is not being painted by me. (Mój pokój nie jest malowany przeze mnie.)
Pytanie:
- Are you painting your room? (Czy ty malujesz swój pokój?) –> Is your room being painted by you? (Czy twój pokój jest przez ciebie malowany?)
Ponownie, by dane zdanie przekształcić na inny czas continuous, należy wybrać charakterystyczną dla danego czasu formę dla podkreślonego elementu.
Czasy perfect simple
W przypadku czasów typu perfect simple, zdania tworzy się według analogicznego schematu. Również w tych przypadkach, imiesłów znajdzie swoje miejsce przed wykonawcą czynności. Nie należy się więc doszukiwać znaczących różnic pomiędzy pozostałymi kategoriami. Sprawdźmy to na przykładach:
Twierdzenia:
- Somebody has broken the window. (Ktoś rozbił okno.) –> The window has been broken. (Okno zostało rozbite.)
Przeczenia:
- Somebody has not broken the window. (Ktoś nie rozbił okna.) –> The window has not been broken. (Okno nie zostało rozbite.)
Pytania:
- Has somebody broken the window? (Czy ktoś rozbił okno?) –> Has the window been broken? (Czy okno zostało rozbite?)
Co istotne, przy zadawaniu pytań występuje kolejne słowo, które w tłumaczeniu na język polski może oznaczać „czy”. Jest to czasownik posiłkowy „have/has”. Warto zaznaczyć, że wspominanie wykonawcy czynności w passive voice zwykle nie jest konieczne, co widać w podanych zdaniach.
Czasy perfect continuous
Jak wiadomo, między czasami zwykłymi, a czasami perfect, zachodzi wyraźna analogia. Czasy perfect continuous stanowią mieszankę czasów continuous oraz czasów perfect pod względem budowy w standardowych konstrukcjach. Tak samo jest w przypadku strony biernej:
Twierdzenia:
- I have been writing it for 3 hours now. (Piszę to już 3 godziny.) –> It has been being written for 3 hours now. (To jest już pisane przez 3 godziny.)
Przeczenia:
- I have not been writing it for 3 hours now. (Nie piszę tego już 3 godziny.) –> It has not been being written for 3 hours now. (To nie jest jeszcze pisane przez 3 godziny.)
Pytania:
- Have you been writing it for 3 hours now? (Czy piszesz to już 3 godziny?) –> Has it been being written for 3 hours now? (Czy to już jest pisane przez 3 godziny?)
Ze względu na stopień skomplikowania, spośród wszystkich konstrukcji, strony biernej w czasach perfect continuous używa się zdecydowanie najrzadziej.

Strona bierna – Jak zastosować stronę bierną w angielskim?
Temat strona bierna angielski potrafi stanowić wyzwanie na niemal każdym etapie nauki. Największym problemem jest wyczucie, kiedy passive voice jest potrzebny w codziennych sytuacjach. Doprecyzujmy, że jest tak, gdy:
- Prowadzimy rozmowę o oficjalnym charakterze.
- Chcemy odwrócić uwagę od osoby wykonującej czynność.
- Fakt zaistnienia zdarzenia jest ważniejszy od jego sprawcy.
Strona bierna ćwiczenia – zdania w stronie biernej
Aby uzupełnić dzisiejszy zbiór wiedzy, uzupełnijmy artykuł kilkoma praktycznymi przykładami użycia passive voice:
- The book is read by the child. (Książka jest czytana przez dziecko.)
- The house was painted last week. (Dom był malowany w poprzednim tygodniu.)
- The cake will be baked tomorrow. (Ciasto będzie pieczone jutro.)
- The car will be washed by John. (Samochód zostanie umyty przez Johna.)
- The letter has been sent. (List właśnie został wysłany.)
Strona bierna angielski ćwiczenia pdf – ucz się angielskiego używając strony biernej w języku pisanym
Drogi czytelniku, jak miałeś okazję zaobserwować, temat strona bierna angielski nie należy do najprostszych zagadnień. W związku z tym, zachęcamy do praktycznego przećwiczenia omówionego tematu na zadaniach na passive voice – poziom B1.
Jeśli zaś, drogi czytelniku, czujesz się pewniej ze swoją znajomością języka, być może zadania na passive voice – poziom B2 okażą się bardziej odpowiednie.
Strona bierna – podsumowanie
Drogi czytelniku, pamiętaj proszę, że mierzenie się z trudniejszymi zagadnieniami jest nieodłączną częścią procesu nauki i nie powinno Cię zniechęcać w drodze do celu. Jeśli masz pytania, bądź chciał(/a)byś poszerzyć swoją wiedzę z omawianego zakresu, gorąco zachęcamy do skorzystania z oferty Szkoły Na Czasie. Gorąco życzymy powodzenia i wytrwałości w dalszej nauce!