Święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii – świąteczne tradycje i zwyczaje
![Boże narodzenie w Anglii](https://szkolanaczasie.pl/wp-content/uploads/2023/12/swieta-bozego-narodzenia-w-wielkiej-brytanii-1280x669.png)
Święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii to wyjątkowe wydarzenie. To czas odpoczynku, spotkań z najbliższymi i rodzinnego ciepła. Cały rok na te kilka wyjątkowych dni, by na chwilę zwolnić i powrócić do czasów dzieciństwa. Przygotowujemy świąteczne potrawy, ozdabiamy pierniki i wieszamy je na choince (albo zjadamy zanim dobrze ostygną, co też wydaje się świetnym pomysłem 🙂). Obdarowujemy się nawzajem prezentami, śpiewamy kolędy i doceniamy ten magiczny czas.
Jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii?
Czy zastanawiało Cię kiedyś, jak Święta Bożego Narodzenia obchodzą nasi sąsiedzi z Wielkiej Brytanii? Brytyjczycy mają własne, unikatowe bożonarodzeniowe tradycje! Znacznie różnią się one od zwyczajów panujących w Stanach Zjednoczonych i na świecie. Począwszy od potraw, przez świąteczne aktywności aż po zabawy popularne wśród dzieci! Jakie są szczególne tradycje świąteczne Brytyjczyków? Przecież świąteczne filmy, do których nawykliśmy przez ostatnie lata, to głównie filmy amerykańskie… Cóż… spieszymy z odpowiedziami! W tym artykule przedstawimy zwyczaje, o których nie zawsze jest głośno! Zapraszamy do lektury!
Najciekawsze świąteczne tradycje w Wielkiej Brytanii
Poniżej przedstawiamy kilka, naszym zdaniem, najciekawszych brytyjskich tradycji świątecznych! Po inne ciekawostki o Wielkiej Brytanii, które nie są związane ze Świętami, zapraszamy do naszego artykułu!
![zadowolony uczeń szkoły językowej zapisał się na darmową lekcję próbną nauki języka obcego online](https://szkolanaczasie.pl/wp-content/uploads/2021/06/darmowa-lekcja-probna-990x1024.jpg)
Chcesz nauczyć się języka angielskiego?
Język angielski jest niezwykle przydatny. Jego znajomość pomoże Ci nie tylko w znalezieniu dobrze płatnej pracy, ale również umożliwi komunikacje podczas wakacyjnych wyjazdów. Chcesz rozpocząć przygodę z angielskim?
Kalendarze adwentowe
W Wielkiej Brytanii uroczystym rozpoczęciem sezonu świątecznego jest otwarcie pierwszego okienka kalendarza adwentowego. Słowo „adwent” wywodzi się z łacińskiego słowa „adventus” oznaczającego „nadejście” i odnosi się do 4 tygodni bezpośrednio przed Świętami. Mieszkańcy UK często z tej okazji zawieszają także na swoich drzwiach wieńce adwentowe.
Choinka i dekoracje
Również Brytyjczycy co roku stają przed ciężkim wyborem odpowiedniego drzewka do domu. Warto przed zakupem zorientować się, jak wysoko w naszym domu/mieszkaniu znajduje się sufit. 😉
Niegdyś dekoracje wykonywano samodzielnie, jednak w obliczu olbrzymiej różnorodności wszelkich ozdób choinkowych, nasi sąsiedzi także decydują się na zakupy.
Jarmarki bożonarodzeniowe
„Fayres” – tak kiedyś nazywano jarmarki bożonarodzeniowe w Wielkiej Brytanii. Teraz częściej stosuje się określenie „festive market”. Podobnie jak w Polsce, również w największych miastach Wysp przez cały świąteczny sezon można udać się na spacer do innego wymiaru, pełnego światełek i piernikowych zapachów. Często towarzyszy temu muzyka na żywo i dobre jedzenie.
![Brytyjski jarmark bożonarodzeniowy](https://szkolanaczasie.pl/wp-content/uploads/2023/12/jarmark-bozonarodzeniowy-w-wielkiej-brytanii.jpeg)
Pantomima („pantos”)
W okresie bożonarodzeniowym w Wielkiej Brytanii przedstawiane są pantomimy – humorystyczne przedstawienia, w których aktorzy nie używają głosów, a posługują się jedynie mową ciała i gestami. Pantomimy angażują całe rodziny i bardzo często nawiązują do popularnych tekstów kultury, takich jak: „Kopciuszek”, „Piotruś Pan”. Zazwyczaj w przedstawieniu występuje główna pozytywna postać, która próbuje powstrzymać złoczyńcę.
Święty Mikołaj to nie typowy Santa Claus a Father Christmas
Choć bardzo często posługujemy się określeniami „Saint Nick” czy „Santa Claus”, to właśnie „Father Christmas” jest najbardziej brytyjskim określeniem na Świętego Mikołaja. „Santa Claus” to nazwa charakterystyczna dla Stanów Zjednoczonych. Po więcej ciekawostek językowych i rozwijanie tego typu słownictwa zapraszamy Cię na angielski online w naszej Szkole Na Czasie!
Dzieci w Wielkiej Brytanii wieszają świąteczne skarpety na swoich łóżkach
Kojarzycie typowe duże skarpety („stockings”) wiszące na kominku? To piękny obrazek, ale wciąż zarezerwowany głównie dla Stanów Zjednoczonych. Brytyjskie dzieci wieszają skarpetki na swoich łóżkach. Od razu po przebudzeniu odkrywają w nich świąteczne upominki. 🙂
Wigilia (24 grudnia) to czas dla szkolnych przyjaciół
Wieczór poprzedzający Boże Narodzenie Brytyjczycy spędzają z przyjaciółmi z czasów szkolnych. To dla nich idealny czas na spotkanie po latach i wspólne biesiadowanie. Co ciekawe, częstym miejscem spotkań jest lokalny bar. Zero drogich restauracji, po prostu dobre towarzystwo i wzajemna serdeczność.
![Święta Bożego Narodzenia w Anglii](https://szkolanaczasie.pl/wp-content/uploads/2023/12/boze-narodzenie-w-anglii-1024x683.png)
25 grudnia – Christmas Day
Prawdziwe Święta w Anglii rozpoczynają się 25 grudnia. Wtedy domownicy, zasiadają do świątecznego stołu, obdarowują się prezentami i celebrują ten najpiękniejszy czas w roku. Głównym wydarzeniem Świąt jest wspólny obiad – Christmas Dinner, na który składa się wiele tradycyjnych potraw:
- pieczony indyk (roasted turkey)
- pieczone ziemniaki (roasted potatoes)
- pigs in blankets (dosłownie: świnki w kocykach) – kiełbasy zawijane w boczek
- warzywa – brukselki (brussel sprouts), brokuły (broccoli), marchewki (carrots)
- trifle – deser z ciasta biszkoptowego, galaretki i owoców
- Christmas pudding (zakrapiany alkoholem)
- mince pies (babeczka z kruchego ciasta z dodatkiem bakalii)
Christmas Day to oczywiście w Wielkiej Brytanii dzień wolny od pracy, a otwieranie prezentów trwa cały dzień. To również dobra okazja na miłe przemówienia i wyrażenie wdzięczności za wspólny czas.
Świąteczny deser – pudding bożonarodzeniowy
Tradycyjny „Christmas pudding” to intensywnie owocowe ciasto zakrapiane alkoholem. Przygotowuje się go kilka tygodni, a nawet miesięcy przed Bożym Narodzeniem, by suszone owoce mogły nasiąknąć alkoholem w odpowiednim stopniu. Często pudding podaje się z masą z masła, cukru i brandy, cukrem pudrem czy lodami.
Brandy Butter
To prowadzi nas do kolejnej tradycji… Wiele brytyjskich potraw świątecznych podawanych jest ze wspomnianą wyżej masą z masła, cukru i brandy – brandy butter. Alternatywą może być rum butter (masło, cukier i rum). Brandy/rum butter podawane są najczęściej na zimno. Konsystencją przypominają gęsty sos.
„Cukierkowy” zwyczaj – Christmas crackers
Rozrywanie Christmas crackers to odpowiednik naszego polskiego dzielenia się opłatkiem. Christmas crackers to kartonowa rolka zapakowana w kolorowy papier i zawierająca niespodziankę. Z zewnątrz przypomina kształtem dużego cukierka. Stanowi tradycyjny element przyjęć i obiadów bożonarodzeniowych w Wielkiej Brytanii. Christmas cracker otwierany jest najczęściej przez dwie osoby, które ciągną „cukierek” za dwa końce i rozrywają go. W środku najczęściej znajdują się niewielkie upominki, papierowe korony lub karteczki z żartem. Żarty są najczęściej banalne i mało śmieszne, ale całemu obrządkowi otwierania Christmas crackers zawsze towarzyszy uśmiech i dobra zabawa. 🙂
26 grudnia jako Black Friday
Boxing Day, czyli 26 grudnia (dla nas drugi dzień Świąt) to dla Brytyjczyków świetna okazja, by wybrać się na zakupy i skorzystać z promocji. Boxing Day to dla nich odpowiednik naszego Black Friday i jednocześnie narodowe święto.
Nazwa wywodzi się od tradycyjnego, sięgającego średniowiecza, zwyczaju darowania służbie lub biednym podarunków zapakowanych w pudełka (ang. „box”). „To give a Christmas-box; whence Boxing Day” (podarować pudełko z prezentem w Boxing Day). Brytyjczycy rozdają prezenty, pieniądze czy jedzenie zapakowane w pudełka.
Ps: Wiesz dlaczego użyliśmy „a” w wyrażeniu To give a Christmas-box? Przedimki a an the i zasady ich stosowania poznasz w naszym artykule na ten temat!
Święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii – podsumowanie
Mamy nadzieję, że podobają Wam się przedstawione brytyjskie zwyczaje bożonarodzeniowe. Obchody Świąt Bożego Narodzenia to niezwykle ważne wydarzenie dla każdego z nas. Pielęgnowanie tradycji i spotkania z bliskimi są jego kwintesencją.
Z okazji zbliżających się Świąt, życzymy Wam wszystkiego, co najlepsze i najpiękniejsze w tym magicznym czasie. Widzimy się w Nowym Roku z kolejną dawką praktycznych informacji językowych! Cześć! 🙂