Ciekawostki o Paryżu, Francji i języku francuskim – odkryj zaskakujące fakty na temat kraju nad Sekwaną i jego stolicy
Francja to kraj o długiej historii i fascynującej kulturze. Mimo że kultura i kuchnia francuska są słynne na cały świat, wiele faktów dotyczących tego kraju nie jest powszechnie znanych, a państwo to skrywa wiele sekretów. Jeśli chcesz poznać najbardziej zaskakujące oraz mniej znane ciekawostki o Francji, zapraszamy Cię do lektury poniższego artykułu!
Z czego słynie Francja? – ciekawostki i podstawowe informacje
Francja znajduje się w Europie Zachodniej. Jest to największy kraj Unii Europejskiej, który zamieszkuje prawie 65 milionów osób. Francja jest jednym z najpotężniejszych i najlepiej rozwiniętych krajów na świecie, a francuski jest językiem roboczym licznych organizacji, takich jak Międzynarodowy Komitet Olimpijski, Europejska Wspólnota Gospodarcza, czy Międzynarodowy Czerwony Krzyż. Francja jest też krajem, który może się poszczycić niezwykle bogatą kulturą. Aż 53 obiekty znajdujące się w tym państwie (np. katedra w Amiens) zostały umieszczone na liście dziedzictwa UNESCO.
Ciekawostki geograficzne o Francji
- Terytoria zależne: Większości z nas Francja kojarzy się tylko z jej metropolitalną, europejską częścią. Warto jednak wiedzieć, że kraj ten posiada też terytoria zależne na innych kontynentach. Są to np. Gwadelupa w Ameryce Środkowej, czy wyspa Réunion na Oceanie Indyjskim. Z tego powodu w tym państwie występuje aż 12 stref czasowych.
- Sześciokąt: Ze względu na swój geometryczny kształt, Francja nazywana jest czasem hexagone, co po polsku oznacza sześciokąt.
Ciekawostki historyczne o Francji – zaskakujące fakty na temat historii Francji
- Napoleon Bonaparte: Jedną z najbardziej znanych postaci z historii Francji jest dowódca wojskowy i przywódca polityczny Napoleon Bonaparte. Współcześnie znany jest nie tylko z wojen napoleońskich, które wywarły duży wpływ na niemal całą Europę, ale także ze swojego niskiego wzrostu. Przekonanie, że ten słynny dowódca był bardzo niski jest jednak błędne. Mierzył on bowiem 169 cm wzrostu, podczas gdy przeciętny wzrost żołnierza w tych czasach wynosił tylko 160cm.
- Maria Antonina: Jest to chyba najbardziej znana królowa Francji. Przypisuje się jej cytat Qu’ils mangent de la brioche ! (Niech jedzą ciastka!). Słowa te królowa Maria Antonina miała wypowiedzieć, gdy dowiedziała się, że chłopom brakuje chleba. W rzeczywistości zdanie to nie mogło zostać wypowiedziane przez Marię Antoninę. Słowa te zostały opublikowane po raz pierwszy w Wyznaniach Jeana Jacques’a Rousseau w 1765r., czyli na kilka lat przed przybyciem królowej do Wersalu.
- Bracia Lumière: Francja jest także krajem wielu wynalazków, takich jak konserwy z jedzeniem, parasol czy spadochron. Najsłynniejszymi francuskimi wynalazcami są bracia August Marie Louis i Louis Jean, którzy zapisali się w historii jako pionierzy kinematografii.
Flaga Francji
Francuska, trójkolorowa flaga jest obecnie uznawana za jedyny oficjalny symbol Francji. Jest to prostokąt podzielony na trzy pasy: niebieski, biały i czerwony. Kolor biały nawiązuje do flagi dynastii Burbonów, a niebieski i czerwony to kolory Paryża. Flaga używana przez państwo francuskie była wielokrotnie zmieniana. Formę zbliżoną do dzisiejszej przyjęła po raz pierwszy w 1790 r.
Ciekawostki o Paryżu – największym mieście Francji
Paryż to nie tylko stolica Francji, ale także najludniejsze miasto w tym kraju. Jest to również jedna z najpopularniejszych destynacji turystycznych na świecie, którą każdego roku odwiedzają miliony turystów. To miasto ma niezwykle długą i fascynującą historią, która skrywa wiele sekretów.
- Wieża Eiffla: Jest to najbardziej rozpoznawalny zabytek na świecie. Co ciekawe, początkowo wieża tak bardzo nie podobała się Paryżanom, że miała zostać rozebrana. Interesujący może wydać się też fakt, że to nie wieża Eiffla, a Disneyland jest najczęściej odwiedzaną atrakcją turystyczną w Paryżu i okolicach. Każdego roku do Disneylandu przyjeżdża aż 15 milionów osób.
- Syndrom paryski: Niestety nie wszystkie osoby wybierające się w podróż do miasta miłości są zadowolone z wyjazdu. Zespół objawów psychotycznych, występujących u turystów z całego świata, którzy zwiedzając stolicę Francji dochodzą do wniosku, że Paryż nie spełnia ich oczekiwań, nazywa się syndromem paryskim.
Najpiękniejsze muzeum świata – zaskakujące fakty na temat Luwru
Bardzo ciekawym miejscem na mapie Paryża jest także Luwr, nazywany często najpiękniejszym muzeum na świecie. Można w nim zobaczyć wiele słynnych zabytków. Jest ich tak wiele, że gdyby poświęcić 30 sekund na obejrzenie każdego z nich, cała wizyta zajęłaby… aż 100 dni!
Paryż to niesamowite miasto, z ogromną ilością zabytków i fascynującą historią. W tym artykule nie damy rady opisać wszystkich fascynujących faktów na temat tego miejsca. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu o tym, co warto zobaczyć w Paryżu.
Ciekawostki o kulturze Francji
- Literacka Nagroda Nobla: Francja może poszczycić się aż 16 laureatami nagrody nobla w dziedzinie literatury. Należą do nich m.in Albert Camus, czy najnowsza francuska laureatka Annie Ernaux, która nagrodę otrzymała w 2022 r.
- Pocałunki na powitanie: Warto wiedzieć, że Francuzi witają się zazwyczaj całując się w policzek. Ilość tych pocałunków (od 2 aż do 4) zależy od regionu z którego się pochodzi.
- Lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO: Znajduje się na niej wiele francuskich praktyk i zwyczajów. Jednym z nich jest tradycja śpiewu wielogłosowego na Korsyce, która została wpisana na listę w 2009 r.
Chcesz nauczyć
się francuskiego?
Zachwyciła Cię kultura Francji i marzysz o odkrywaniu tego pięknego kraju? Znajomość języka francuskiego będzie niezastąpiona! Nie zwlekaj i zapisz się na darmową lekcję próbną. Chcesz się zapisać?
Język francuski – ciekawostki
- Kłopotliwe liczby: Nauka francuskich liczebników może wydawać się trudna, dlatego że ich opanowanie wymaga znajomości matematyki. Przykładowo, 90 to po francusku quatre-vingt-dix, czyli cztery dwudziestki i dziesięć.
- Verlan: Francuski jest językiem, którego potoczna forma może się czasem bardzo różnić od oficjalnej wersji przedstawionej w podręcznikach. Dobrym tego dowodem jest verlan, czyli specjalny sposób tworzenia słów w francuskim slangu. Polega on na zmianie kolejności sylab, albo na czytaniu wyrazów od tyłu, tak by utworzyć zupełnie nowe wyrażenia. Sama nazwa verlan powstała poprzez odwrócenie kolejności sylab w słowie l’envers (na odwrót). Inne słowa utworzone w ten sposób to cimer (od merci – dziękuję), czy ouf (od fou – szalony, niesamowity). Więcej przykładów tego typu znajdziesz w specjalnym słowniku verlan.
Ciekawostki o francuskiej kuchni
Powszechnie znanym faktem jest to, że każdego roku we Francji spożywa się wiele ton ślimaków i żabich udek. Nie są to jednak jedyne potrawy typowe dla tego kraju. Poniżej prezentujemy najciekawsze fakty na temat francuskiej kuchni.
- Sery: Mieszkańcy kraju nad Sekwaną są wielbicielami serów. Istnieją nawet specjalne zasady dotyczące tego, jak powinny być one krojone i podawane. Dokładna ilość gatunków serów, które można znaleźć we Francji nie jest znana, ale jest ich naprawdę bardzo dużo.
- Wina: Francja to jeden z głównych producentów wina na świecie, a większość napojów znajdujących się na liście 50 najdroższych win świata pochodzi właśnie z tego kraju. W dodatku, Francuzi konsumują najwięcej wina w Europie – każdego roku wypijają średnio aż 11 milionów kieliszków tego trunku.
- Bagietka z czekoladą: Nikogo nie zdziwi, że bagietka jest najpopularniejszym francuskim pieczywem. Zaskoczenie może jednak wywołać fakt, że je się ją często z kilkoma kostkami gorzkiej czekolady.
Śmieszne ciekawostki o Francji
- Ślub z martwą osobą: We Francji zawarcie związku małżeńskiego z nieżyjącą już osobą jest legalne. Każdego roku dochodzi do około 10 takich ślubów.
- Wojskowe gołębie pocztowe: Francuska armia jest trzecią najsilniejszą na świecie, zaraz po Rosji i USA. Jest jednak jedyną armią, która wciąż używa gołębi pocztowych. Są one trzymane na wypadek, gdyby wszystkie nowoczesne formy komunikacji uległy zniszczeniu.
- Król ze szkła: Ciekawą postacią historii francuskiej jest król Karol VI, zwany także Szalonym. Przyczyną tego przydomka była jego choroba psychiczna. Król ten uważał, że jest zrobiony ze szkła i że nie wolno go dotykać.
Ciekawostki o Francji dla dzieci
- Zakaz telefonów dla dzieci: Sprzedaż telefonów dzieciom poniżej 6 roku życia jest nielegalna, a reklamy telefonów komórkowych nie mogą być kierowane do najmłodszych.
- Wolne środy: Uczniowie szkół podstawowych mają lekcje tylko cztery dni w tygodniu. Środy są dniami wolnymi, które można przeznaczyć na odpoczynek albo udział w zajęciach artystycznych lub sportowych.
Krótkie ciekawostki o Francji – 10 powodów, by zakochać się w francuskiej kulturze
Na koniec prezentujemy 10 krótkich faktów na temat Francji:
- We Francji co roku organizowany jest najsłynniejszy wyścig kolarski na świecie o nazwie Tour de France.
- Francuzi obchodzą swoje święto narodowe 14 lipca. Upamiętnia ono rozpoczęcie Rewolucji Francuskiej i zburzenie wieży La Bastille, która służyła jako więzienie dla mieszkańców Paryża.
- Statua Wolności była prezentem od rządu francuskiego. Miała ona upamiętniać przymierze między narodami w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.
- Za najdłużej żyjącą osobę na świecie uznawana jest francuzka Jeanne Calment, która zmarła w wieku 122 lat i 164 dni.
- Uważa się, że ponad połowa wszystkich rond na świecie znajduje się we Francji.
- Francuski był kiedyś językiem urzędowym w Anglii.
- We Francji znajduje się najwyższy szczyt Europy – Mont Blanc.
- Panujące we Francji prawo zabrania nadawania świniom imienia Napoleon.
- Prawo travestissement des femmes z 1800 roku zabraniało Francuzkom noszenia spodni. Oficjalnie zostało zniesione dopiero w 2012 roku.
- W metropolitarnej części Francji jedynie 67 milionów ludzi posługuje się językiem francuskim. Tymczasem o wiele więcej, bo aż 400 milionów mieszkańców Afryki, mówi w tym języku.
Mamy nadzieję że te ciekawostki o Francji przekonały Cię, jak ciekawy i zaskakujący jest ten kraj. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Francji, jej kulturze i języku, zapraszamy na lekcje w naszej szkole. Do zobaczenia!