Francuska gramatyka – jak i po co uczyć się gramatyki języka francuskiego (oraz jakich książek i podręczników używać)
Gramatyka jest uważana za jeden z najważniejszych elementów nauki języków obcych, w tym francuskiego. Często kładzie się duży nacisk na ćwiczenie właśnie tej umiejętności. Mimo to, wiele osób rozpoczynających przygodę z językiem Moliera nie wie jak zabrać się za poznawanie gramatyki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego warto poznać francuską gramatykę i jak skutecznie to zrobić, zapraszamy do lektury poniższego artykułu.
Francuski (gramatyka) – Czy warto uczyć się francuskiej gramatyki?
Wielu z nas ma dość nieprzyjemne wspomnienia związane z nauką francuskiej gramatyki w szkole. Często kojarzy się ona z wkuwaniem dużej ilości formułek i odmian, kosztem ćwiczenia innych umiejętności językowych, takich jak mówienie czy słuchanie. Oczywiście, takie podejście rzadko przynosi oczekiwane efekty. Z tego powodu, często można usłyszeć opinie, że skupianie się na odmianach i formułkach gramatycznych nie ma sensu.
Całkowite zrezygnowanie z gramatyki nie jest jednak dobrym pomysłem. Jest to bowiem jedna z podstaw języka, a jej poznanie jest niezbędne do skutecznego komunikowania się po francusku. Jeśli nie poznasz podstawowych zasad, najprawdopodobniej bardzo długo będziesz powielał błędy, które później ciężko będzie wyeliminować. W dodatku, wiele reguł jest bardzo łatwych do zapamiętania i zastosowania. W wielu przypadkach, łatwiej jest więc nauczyć się kilku formułek, niż próbować użyć odpowiedniego przyimka lub spójnika „na wyczucie”. Dobre poznanie gramatyki jest także bardzo ważne jeśli planujesz zdawać egzamin, taki jak matura czy DELF, lub jeśli Twoim celem jest opanowanie języka Moliera na bardzo wysokim poziomie. W takim przypadku, posiadanie wiedzy na temat praw rządzących systemem języka jest konieczne.
Czy francuska gramatyka jest trudna? – zagadnienia gramatyczne które najczęściej sprawiają trudność obcokrajowcom
Może jednak wciąż czujesz się zniechęcony do francuskiej gramatyki, dlatego że uważasz iż jest ona zbyt trudna? Rzeczywiście, prawdą jest, że kilka jej aspektów może być dla obcokrajowców pewnym wyzwaniem. Są to:
- odmiana czasowników – W francuskim, czasowniki mogą należeć do trzech różnych grup koniugacyjnych albo odmieniać się nieregularnie. Trzeba znać także odmianę w różnych czasach, co sprawia, że do zapamiętania mamy dość dużą ilość form.
- rodzaj rzeczownika – W języku Moliera rzeczowniki mogą mieć rodzaj męski albo żeński. Za każdym razem gdy poznajemy nowe słówko musimy więc zapamiętać jakiego jest rodzaju.
- Subjonctif – Jest to tak zwany „tryb łączący”, służący do wyrażania m.in. życzeń, emocji czy potrzeb. W polskim nie mamy żadnego jego odpowiednika, co sprawia, że dla wielu Polaków jego poprawne użycie jest wyzwaniem.
Warto jednak pamiętać, że mimo iż opanowanie wymienionych wyżej aspektów może być dość sporym wyzwaniem, w języku Moliera znajduje się także wiele prostych elementów. W francuskim nie ma przypadków, a bardziej skomplikowane czasy tworzy się na podstawie konstrukcji poznawanych na samym początku. Dzięki temu, opanowanie niektórych tematów staje się bardzo przyjemne i proste.
Francuski – gramatyka dla osób na poziomie początkującym
Jeśli jesteś już przekonany, że warto poznać gramatykę francuską i wiesz, że dasz radę to zrobić, możesz zastanawiać się nad tym od czego zacząć. Jeśli jesteś dopiero na początku swojej przygody z językiem Moliera, najlepiej będzie rozpocząć od poniższych tematów:
- odmiana czasowników – Zacznij od odmiany czasowników 1 grupy oraz najważniejszych czasowników nieregularnych: être (być), avoir (mieć), faire (robić) i aller (iść, jechać). Reszty możesz nauczyć się później.
- tworzenie pytań i przeczeń
- rodzajniki określone i nieokreślone
- zaimki dzierżawcze
Dobre poznanie wyżej wymienionych tematów pozwoli Ci wypowiadać się na proste, codzienne tematy. Gdy dobrze je opanujesz, możesz pójść trochę dalej – nauczyć się odmiany przymiotnika oraz podstawowych czasów: czasu przyszłego Futur Proche i czasów przeszłych – Passé Composé i Imparfait. Te zagadnienia to zupełne podstawy, które pozwolą Ci prowadzić rozmowy na codzienne tematy po francusku.
Chcesz nauczyć
się francuskiego?
Francuska gramatyka sprawia Ci trudność? Z nami nauczysz się jej krok po kroku i poczujesz się pewnie w rozmowach! Skorzystaj z darmowej lekcji próbnej i zacznij swoją przygodę z francuskim.
Francuski (gramatyka) – Czego uczyć się na poziomie zaawansowanym? – czasy i konstrukcje
Jeśli jesteś na trochę wyższym poziomie znajomości języka, ustalenie dobrego planu dalszej nauki może okazać się trudne. Niemniej jednak, istnieje kilka zagadnień dotyczących gramatyki, którym warto się przyjrzeć na wyższych poziomach. Są to:
- Subjonctif i Conditionnel – Wbrew pozorom, formy te są dość często używane przez Francuzów. Naucz się ich zarówno w czasie teraźniejszym jak i przeszłym.
- uzgadnianie imiesłowu czasu przeszłego – Jest to zagadnienie, które w uproszczonej formie pojawia się już na wcześniejszych etapach. Jeśli Twoim celem jest jednak bezbłędne posługiwanie się językiem Moliera w piśmie i tworzenie bardziej złożonych wypowiedzi, musisz dokładniej poznać ten temat.
- zdania warunkowe – Warto dobrze wiedzieć jak je tworzyć oraz którego z nich należy użyć w danej sytuacji.
- mowa zależna i zgodność czasów – Dobra znajomość tych elementów pozwoli Ci tworzyć trudniejsze wypowiedzi. Warto nauczyć się także zgodności wyrażeń czasowych, czyli wyrażeń typu „dwa dni wcześniej” lub „następnego dnia”.
Na wyższych poziomach warto pamiętać także o systematycznych powtórkach tego czego nauczyłeś się wcześniej.
Francuski (gramatyka) – Jak uczyć się francuskiej gramatyki?
Wiesz już na które tematy powinieneś zwrócić uwagę, ale nie masz pojęcia jak się za to zabrać? Poniżej prezentujemy kilka przydatnych wskazówek.
- Bądź regularny – Systematyczna praca sprawi, że wiedza łatwiej się utrwali i nie będziesz musiał ciągle wracać do tematów, które poznałeś już wcześniej.
- Rób częste powtórki – Pamiętaj o regularnych powtórkach, które są niezbędne do dobrego opanowania materiału.
- Twórz własne przykłady – Poznawanie formuł i odmian będzie prostsze i przyjemniejsze, jeśli dostosujesz je trochę do siebie samego. Za każdym razem, gdy poznajesz nową formułkę lub odmianę możesz stworzyć własne zdanie, które będzie ją zawierać. Jeśli jest śmieszne lub absurdalne – jeszcze lepiej! W ten sposób łatwiej je zapamiętasz.
- Rób dużo ćwiczeń – Pamiętaj o rozwiązywaniu zadań, testów i quizów. W ten sposób nie tylko powtórzysz wcześniej poznane tematy, ale także dowiesz się, czy opanowałeś już daną zasadę i co ewentualnie wymaga powtórki.
- Nie zapominaj o innych umiejętnościach językowych – Ćwiczenie gramatyki jest bardzo ważne, jednak nie wystarczy do opanowania języka obcego. Pamiętaj także o innych umiejętnościach językowych takich jak mówienie, słuchanie, czytanie czy pisanie.
Materiały do nauki francuskiej gramatyki (książki, podręczniki, strony internetowe i ćwiczenia)
Na koniec polecamy kilka przykładowych źródeł, które mogą pomóc podczas poznawania gramatyki.
- Francuska gramatyka obrazkowa – Podręcznik i ćwiczenia z szatą graficzną ułatwiająca zapamiętywanie nowych wiadomości.
- Francuski w tłumaczeniach – Seria zeszytów ćwiczeń opierających się na tłumaczeniu. Pracę z zadaniami można zacząć od poziomu a1. Seria ta jest dość popularna, produkt można więc zdobyć w niemal każdej księgarni.
- Grammaire Progressive du Français – Seria podręczników dla studentów na każdym poziomie zaawansowania, także dla tych bardzo doświadczonych. Można w nich znaleźć zarówno wyjaśnienia jak i dużą ilość różnorodnych ćwiczeń. Podręczniki z tej serii są pisane po francusku, samodzielna praca na nich może się więc okazać trudna. Świetnie nadają się jednak do pracy z nauczycielem w ramach lekcji indywidualnych lub kursów grupowych.
- Bescherelle 1 conjugaison – Książka zawierająca chyba wszystkie możliwe czasowniki wraz z odmianą oraz dodatkowymi informacjami, wyjaśnieniami i tabelami. Te same treści znajdują się także na stronie internetowej Bescherelle.
- Conjuguemos – Strona internetowa z zadaniami i ćwiczeniami. Szczególnie warta polecenia jest opcja ćwiczenia odmiany czasowników regularnych i nieregularnych. Strona jest odpowiednia dla użytkowników na różnych poziomach.
- Lingolia français – Strona internetowa z tabelami objaśniającymi tematy gramatyczne, licznymi przykładami a także zadaniami i ćwiczeniami wraz z kluczem odpowiedzi.
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu artykułu wiesz już wszystko co potrzebne, by zacząć lub kontynuować przygodę z francuską gramatyką. Powodzenia!