Wielkanoc w Niemczech – odkryj, jak Niemcy obchodzą Święta Wielkanocne (zwyczaje i tradycje niemieckie)
Witaj w świecie niemieckich tradycji wielkanocnych! Wielkanoc w Niemczech, czyli „das Ostern in Deutschland„, to jedne z najważniejszych świąt w roku. Są pełne barwnych obyczajów, symbolicznych gestów i radosnej atmosfery. W tym artykule dokładniej im się przyjrzymy! Jakie zwyczaje i wielkanocne tradycje są popularne w Niemczech? Czy w Niemczech i w Polsce świętuje się tak samo? Śpieszymy z odpowiedzią!
Święta Wielkanocne w Niemczech – krótka historia Wielkanocy w Niemczech
Święta Wielkanocne w Niemczech mają bogatą i barwną historię, sięgającą tysięcy lat wstecz. Ich korzenie tkwią głęboko w niemieckiej tradycji ludowej oraz w wierzeniach religijnych. Co tak naprawdę świętuje się w Wielkanoc? Chrześcijanie celebrują wtedy zmartwychwstanie Jezusa, zwycięstwo życia nad śmiercią, a tym samym centralne wydarzenie ich religii.
Warto przyjrzeć się samemu pojęciu „das Ostern„, czyli „Wielkanoc„. W doktrynie chrześcijańskiej pochodzenie tego słowa wydaje się wywodzić od wyrazu „das Osten„, co oznacza „wschód„. Wynika to z teorii, że kobiety, które jako pierwsze stanęły przy pustym grobie Jezusa, patrzyły w kierunku wschodu słońca.
Wielkanoc w Niemczech – czy Niemcy obchodzą ją podobnie jak w Polsce?
Wielkanoc w Niemczech, tak jak w Polsce, jest czasem głęboko zakorzenionych tradycji i obchodów religijnych. Istnieją jednak pewne różnice w sposobie ich celebracji i świętuje się je w Niemczech nieco inaczej niż w Polsce. W kolejnych akapitach przybliżymy Ci je i odpowiemy na wiele wielkanocnych pytań! 😊
Zwyczaje i tradycje wielkanocne w Niemczech – jak w Niemczech wyglądają Święta
Podobnie jak w Polsce, Wielki Tydzień (die Karwoche), stanowi dla naszych sąsiadów z Niemiec okres głębokiej refleksji i przygotowania duchowego. Ten tydzień kończy okres Wielkiego Postu oraz zaczyna czas przygotowań i kultywowania wyjątkowych tradycji i zwyczajów.
Wielki Czwartek (Zielony Czwartek)
Wielki Czwartek w Niemczech nosi nazwę Zielonego Czwartku (der Gründonnerstag). W tym dniu niemieckie rodziny barwią jajka na zielono. To także doskonała okazja do dodawania świeżych wiosennych warzyw, takich jak szczypiorek czy młoda sałata.
Wielki Piątek
Wielki Piątek w Niemczech, zwany także „stiller Freitag„, czyli „cichym piątkiem„, jest na terenie całych Niemiec dniem ustawowo wolnym od pracy. Większość zwyczajów i wydarzeń w ten dzień odbywa się w kontekście kościelnym. Popularny jest zwyczaj spożywania uczty – agape, która odbywa się po nabożeństwie wieczornym przeniesienia Jezusa do grobu. Podczas niej, wierni spożywają posiłek składający się z chleba, wody i wina. Co także różni ten dzień od Wielkiego Piątku w Polsce? Post ścisły nie jest tego dnia rygorystycznie zachowywany, więc można przygotowywać dowolne posiłki i spożywać je w gronie bliskich.
Wielka Sobota
I Wielki Piątek, i Wielka Sobota są w Niemczech zwane cichymi, ponieważ to czas żałoby i smutku. „Stiller Samstag” (cicha sobota) niesie ze sobą tradycję Święcenia Ognia. Wierzący katolicy biorą udział w tym obrzędzie, gdzie przed kościołami rozpalane są ogniska. Mogą oni zapalić od nich świece, które później zabierają do swoich domów. Oświecona przez święcony ogień świeca często stanowi element dekoracyjny na wielkanocnych stołach. W odróżnieniu od polskiej tradycji, w Niemczech nie święci się pokarmów w koszyczku (der Korb).
Wielkanocna Niedziela (niemiecka Wielkanoc)
Jak Niemcy obchodzą Wielkanoc? Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech rozpoczyna się ona mszą rezurekcyjną odprawianą o poranku. Ten dzień spędzany jest w radości w gronie rodzinnym – od śniadania wielkanocnego, podczas którego kultywowany jest zwyczaj stukania się jajkami, aż do późnego wieczoru. W Wielkanoc rodziny często biorą udział w różnego rodzaju zabawach i konkursach. To również czas na relaks, wspólne spacery lub wyjazdy na pikniki, szczególnie jeśli pozwala na to pogoda.
Co ciekawe, w niektórych landach w Wielkanocną Niedzielę dzieci wybierają się do sąsiadów i proszą o świąteczne słodycze.
Wielkanocny Poniedziałek
W Polsce nie wyobrażamy sobie Świąt Wielkiej Nocy bez zwyczaju Śmigusa – Dyngusa. W Niemczech natomiast jest on zupełnie nieznany! Poza tym, poniedziałek wielkanocny, nie różni się niczym szczególnym od naszego. Rodziny spotykają się, aby kontynuować świąteczne obchody, delektują się potrawami wielkanocnymi i spędzają czas razem.
Chcesz nauczyć się języka niemieckiego?
Poznaj wielkanocne tradycje i zwyczaje w Niemczech od podszewki ucząc się niemieckiego w naszej szkole online! Skorzystaj z pomocy profesjonalistów i ciesz się znajomością języka obcego. Chcesz się zapisać na lekcję próbną?
Symbole i związane z nimi zwyczaje wielkanocne w Niemczech
Jajko – najważniejszy świąteczny symbol Wielkanocy
Jajko od zawsze było symbolem odrodzenia w wielu kulturach. W starożytnej Grecji i Rzymie jajka były czczone w te dni jako święty symbol nowych początków. Chrześcijaństwo później przyjęło tę starożytną symbolikę i nadało jej szczególne znaczenie: Pisklę, które wykluwa się z jajka, przypomina o zmartwychwstaniu Jezusa.
Zwyczaj poszukiwania pisanek (die Ostereiersuche)
W parku, w mieszkaniu lub ogrodzie – chowanie pisanek jest bardzo ważną częścią Wielkanocy dla wielu rodzin. Szczególnie dzieci cieszą się na ten moment, gdy ukryte w przeróżnych miejscach kolorowe jajka, ukażą się im oczom. Jajka chowa zajączek wielkanocny. Skąd wzięła się ta tradycja? Sprawdź tutaj!
Zwyczaj stukania się jajkami (Das Ostereiertitschen)
Stukanie się jajkami jest zwyczajem bardzo popularnym u naszych zachodnich sąsiadów. Wszystko odbywa się przy śniadaniu wielkanocnym. Każdy członek rodziny wybiera sobie swoją pisankę i kolejno stuka się nią z innymi. Osoba, której jajko nie pęknie, uważana jest za zwycięzcę i według tradycji ma otrzymać szczególnie dużo szczęścia w bieżącym roku.
Bukiet wielkanocny
W okresie Wielkiego Postu, dom dekoruje się bukietem wielkanocnym (der Osterstrauß). Tworzy się go z zielonych gałązek ozdobionych kolorowymi wydmuszkami i ustawia w wazonie jako dekorację. Jest on symbolem nadziei i nadchodzącej radości.
Baranek
W kuchni niemieckiej nie brakuje tradycyjnego motywu baranka „das Osterlamm„. W Niemczech występuje on zarówno jako danie mięsne, jak i słodkie wypieki. Pieczony baranek jest popularnym elementem wielkanocnego menu, często podawanym z ziemniakami i warzywami. Natomiast w wersji słodkiej, przygotowuje się go z biszkoptowego ciasta.
Zając
To właśnie wielkanocny zając chowa jajka i słodycze w Niedzielę Wielkanocną w przeróżnych miejscach! Następnie dzieci muszą je odnaleźć. Zajączek, w Niemczech zwany „der Osternhase”, jest tak popularny jak święty Mikołaj na Boże Narodzenie. Uznaje się go za jeden z najważniejszych symboli świąt.
Jarmarki podczas Wielkanocy w Niemczech
Podobnie, jak podczas Świąt Bożego Narodzenia, nasi sąsiedzi z zachodu organizują przepiękne jarmarki świąteczne! To magiczne miejsca pełne kolorowych stoisk z rękodziełem, tradycyjnymi potrawami i ozdobami świątecznymi. Odwiedzając takie jarmarki, można zakupić pięknie udekorowane pisanki, ręcznie robione ozdoby wielkanocne oraz smakołyki charakterystyczne dla tego okresu.
Potrawy wielkanocne w Niemczech
Oto tradycyjne potrawy wielkanocne, które są w Niemczech popularne:
Das Osterlamm – dosłownie oznacza „wielkanocne jagnię”. To ciasto w kształcie małego jagnięcia, które jest pieczone z ciasta biszkoptowego i dekorowane cukrową polewą.
Gefüllte Eier – to tradycyjne przystawki wielkanocne, składające się z ugotowanych, wędzonych jajek, które są następnie krojone na pół i faszerowane.
Grüne Soße – w niektórych regionach Niemiec popularne jest podawanie zielonego sosu, który składa się z różnych zielonych ziół, wymieszanych z kwaśną śmietaną lub jogurtem.
Kartoffelsalat und Würstchen – To popularne danie wielkanocne w Niemczech składa się z sałatki ziemniaczanej podawanej z grillowanymi kiełbaskami.
Podsumowanie – Wielkanoc w Niemczech i niemieckie tradycje wielkanocne
Tak właśnie wygląda Wielkanoc w Niemczech – bogata w kolory, tradycje i wypełniona radością. Jak dowiedziałeś się w naszym artykule, także niemieckie zwyczaje wielkanocne są wyjątkowe! W czasie Świąt każdy dzień jest niepowtarzalny i stanowi okazję do kultywowania tradycji. Pamiętajmy jednak, że każdy land ma swoje zwyczaje. Obchodzenie Świąt w różnych miejscach w Niemczech może więc się nieco różnić.
Jesteś ciekaw niemieckiej kultury i tradycji oraz chciałbyś lepiej poznać język niemiecki? Nie zwlekaj i zapisz się na lekcję próbną w naszej szkole online!